Akcia Kotlebovcov v Ludrovej sa napokon uskutoční. Starostu prehlasovali poslanci.

Aktuality.sk: „Je to proti môjmu presvedčeniu, no rešpektujem vôľu poslancov,“ reagoval na akciu ĽSNS starosta obce Peter Slimák.

„Tento víkend sa v mojej dedine uskutočnia Rytierske hry pod vedením strany, ktorá popiera smrť, holokaust, ktorá hádže po matkách dlažobné kocky,“ napísala rehoľná sestra Hermana, ktorá na akciu ĽSNS upozornila.

„Pochádzam z dedinky, nad ktorou sa týči vrch Ostrô – áno, presne ten kopec, ktorý bol taký strategický počas SNP,“ píše rehoľná sestra.

Po medializovaní akcie ĽSNS prebehlo v obci hlasovanie.

„Zo štyroch prítomných poslancov boli napokon traja za povolenie Rytierskych hier, jeden sa hlasovania zdržal,“ hovorí pre Aktuality.sk starosta Peter Slimák.

„Je to proti môjmu presvedčeniu, rešpektujem však vôľu poslancov.“

Medzi poslancami, ktorí hlasovali za, bol Radovan Likavec. Hoci nie je členom ĽSNS, so stranou sympatizuje a v prípravách podujatia sa sám angažuje.

ĽSNS je podľa poslanca bežná strana

„Keď vidím dobrý projekt, tak ho podporím,“ hovorí Likavec na margo Rytierskych hier. Fakt, či akciu organizuje Marian Kotleba, alebo niekto iný podľa svojich slov nerieši. „No s Kotlebom určite sympatizujem, to vám môžem povedať,“ dodáva.

Sám nevidí dôvod, pre ktorý by sa akcia kotlebovcov v Ludrovej nemala konať.

„Nežijeme v stredoveku, ani v komunizme. Pokiaľ sa tu jedná o normálnu stranu, ktorá robí normálnu akciu, nevidím dôvod jej rušenia,“ reaguje.

Likavcovi nevadí šek v hodnote 1488 eur, ktorý Marian Kotleba odovzdal trom rodinám a jeho výška odkazuje na symboliku extrémistov.

Neprekáža mu ani fakt, že stranu sa pre jej fašistické tendencie pokúšali rozpustiť. Žalobu generálneho prokurátora na extrémistickú stranu však koncom apríla tohto roku Najvyšší súd napokon zamietol.

„Že sa v prípade ĽSNS nejedná o bežnú stranu? To vravíte vy – ja ju považujem za obvyklú politickú stranu. Dokonca bežnejšiu, ako nejakú, ktorá hlása LGBTI,“ hovorí Likavec a dodáva, že svoj pohľad nikomu nevnucuje.

„Osobne som však hrdý, že sa Rytierske hry sa konajú práve v našej obci,“ dodáva poslanec.

Bez politickej agitácie

Ako informoval starosta Peter Slimák, diskusia pred hlasovaním sa opierala najmä o argument, že v prípade ĽSNS sa jedná o legitímnu politickú stranu, ktorú súd napokon nezakázal.

„Akcia sa môže konať, avšak pod podmienkou, že na mieste nebudú priaznivci Mariana Kotlebu vyvíjať aktivity, ktoré budú priamo propagovať stranu,“ hovorí Slimák o návrhu, ktorý predložil sám Likavec.

Kto však zaručí, že ĽSNS nebude na mieste politicky agitovať? Dohoda v písomnej forme neexistuje, rovnako nie je pripravená osoba, ktorá by na priebeh podujatia dozerala.

„Nie, nemáme na to určenú osobu,“ reagoval Slimák. O príprave akcie nemal informácie, posledné dni trávil na letnej dovolenke. „Chcem len, aby zaznelo, že ja osobne som s akciou kotlebovcov nesúhlasil,“ dodáva starosta.

zdroj: aktuality.sk

Please follow and like us:
error
fb-share-icon